Fotó: Kristó Róbert
Szeméthegyek, elrozsdásodott kovácsoltvas kapu, préselt lemezzel helyettesített kirakatüvegek – így néz ki ma a Csíkszereda urbanisztikai fejlődése szempontjából jelentőséggel bíró egyik építészeti műemlék: az egykori Zakariás-ház. Volt elképzelés az épület felújítására, de a megvalósítás egyelőre elmaradt. Az ingatlant birtokló cég igazgatója reméli, idén legalább a ház elülső részét rendbe tudják tenni.
2014. február 19., 18:002014. február 19., 18:00
2014. február 19., 18:122014. február 19., 18:12
A Gál Sándor utcai ingatlant a csíkszeredaiak Zakariás-házként ismerik, ugyanis az 1900-as évek elején a szépvízi származású örmény ügyvédek, a Zakariás testvérek, Manó és Jenő építtették. Nem tudni pontosan az építés dátumát, és azt sem, hogy kik tervezték, építették, feltehetően nem helyi mesteremberek. A szecessziós stílusjegyeket hordozó, U alakú emeletes ház első felében egykoron üzletek működtek, a hátulsó két szárnya lakóházként funkcionált.
A ház múltja
„A két világháború közötti években a Zakariás-ház földszintjén üzlethelyiségek is voltak. A fennmaradt fényképek tanúsága szerint a Niszel testvérek boltja, Bermann üzlete működött itt, sőt az egyik első kozmetikai rendelő is 1938-ban. Az államosítást követően a milícia kapott helyet benne, később a múzeum. (…) A múzeum a megyésítés után a várba költözött, ide pedig a katonai parancsnokság került. Később itt működött a pionírház, ma pedig ennek jogutódja, a tanulók háza” – sorolta a Zakariás-házat használó intézményeket Daczó Katalin a 2001-ben megjelent Visszajátszás című helytörténeti művében.
Gyermekek kedvelt helye
A csíkszeredai tanulók iskolán kívüli tevékenysége 1980-tól zajlott a házban egészen addig, amíg vissza nem szolgáltatták az ingatlant az egykori tulajdonosok leszármazottainak. Szabó Nándor, a tanulók házának vezetője elmondta, az 1990-es években az oktatási minisztérium sok pénzt fektetett a ház tatarozásába. „Kiderült, hogy nincs az épületnek alapja, ezt próbálták orvosolni, központi fűtést szereltek be, a tetőzetet is kijavították” – sorolta az elvégzett munkálatokat Szabó. Többek között rajzkörre, fotóklubba, hajó- és autómodellezésre, tájfutásra, néptáncra vagy éppen bábszínkörre járhattak oda az iskolások. Szabó szerint az épület központi fekvése miatt akkor több gyermek vett részt a tanulók háza tevékenységein, mint most. „A kirakatba helyezett hajómodellek is jobban megmozgatták a gyermekek fantáziáját, szívesebben betértek az épületbe” – tette hozzá. Az intézmény a visszaszolgáltatás után Taplocára költözött, azóta ott folytatja tevékenységét.
Régi és új tulajdonosok
A terület telekkönyvi kivonata szerint 2005-ben szolgáltatták vissza az 1015 négyzetméteres telket a műemlék épülettel együtt az egykori tulajdonosok leszármazottainak, akik 2008-ban eladták az ingatlant a marosvásárhelyi AREX FM Ingatlanhasznosító Kft.-nek.
A Zakariás-ház építészeti jelentősége
Mihály Zita, a Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság munkatársa szerint a Zakariás-háznak elsősorban Csíkszereda urbanisztikai fejlődése szempontjából van jelentősége, építészeti értékét képezi a városnak, többek között ezért is szerepel a Hargita megyei műemlékek jegyzékében. Tőle tudtuk meg azt is, hogy az új tulajdonosok 2008-ban az épület felújításához szükséges szakhatósági engedélyeket kértek, és meg is kapták.
Felújítási elképzelések
Szikszai László csíkszeredai építész készítette el az ingatlan felújítási tervét. Mint mondta, az épület utcafrontjának jobb és bal felében egy üzletet és egy teázót szerettek volna kialakítani, az épület többi részében pedig irodahelyiségeket. „Az épület állaga az utóbbi években sokat romlott, de leginkább erkölcsi károsodást szenvedett, hajléktalanok költöztek belé, fel is gyújtották, ráadásul szétverték a három fennmaradt, az épülettel egyidős gyönyörű csempekályhát azok fémajtójáért” – részletezte a házat ért károkat Szikszai. Az építész elmondta, többek között úgy tervezték, régi fotók alapján visszaállítják a nyílászárókat, ajtókat és az épület földszinti kirakatait.
Több százezer euróba kerülne a felújítás
Zayzon Kolos, a tulajdonos cég, az AREX FM Ingatlanhasznosító Kft. igazgatója megerősítette, valóban fel szeretnék újítani az épületet. „A felújítási tervek elkészültek, de leálltunk a megvalósításával, mert a piac visszaesett” – magyarázta Zayzon. Hozzátette, nem mondtak le végleg a terveikről, de tekintettel arra, hogy a felújítás nagyon sokba kerül, ezért több lépcsőben szeretnék azt megvalósítani. „Első lépésként a homlokzatot és a két üzlethelyiséget alakítanánk ki, ha lehet, még idén” – árulta el a házzal kapcsolatos elképzeléseket Zayzon. Az igazgató becslése szerint ennek a beruházásnak az értéke akár a 200 ezer eurót is elérheti, az épület két szárnyának felújítása pedig még kétszer ennyibe kerülhet.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!